Snažan toplotni talas zahvatio je južnu Evropu u ponedeljak, što je navelo vlasti da izdaju zdravstvena upozorenja, kao i upozorenja o požarima, jer se očekuje da će temperature ponovo porasti.

Foto: Aleksandar Slavković, severe-weather.EU @severeweatherEU / Ringier / Toplotni talas u junu
Francuska, Italija, Portugal i Španija već nekoliko dana se bore sa nepodnošljivom vrućinom, a živa se na nekim mestima podigla na 44 stepena Celzijusa.
Toplotni talas u Evropi
Ovo je bez presedana – rekla je Agnes Panije Runašer, francuska ministarka za ekologiju i tranziciju, jer je rekordnih 84 od 96 kontinentalnih departmana u zemlji stavljeno na drugi najviši nivo upozorenja na toplotu.
Samo mali deo zemlje na severozapadu nije zahvaćen toplotnim talasom, prema meteorološkoj službi Meteo France, koja je saopštila da će toplotni talas dostići vrhunac u utorak i sredu.
Prvi veliki letnji toplotni talas naveo je vlasti u zemljama duž severne obale Sredozemnog mora da izdaju upozorenja građanima o vrućini.
Vozila Hitne pomoći bila su u pripravnosti u blizini turističkih destinacija, jer su stručnjaci upozorili da će takvi toplotni talasi, pogoršani klimatskim promenama, postati češći.
Španska meteorološka služba AEMET saopštila je da su temperature u Ekstremaduri i Andaluziji dostigle 44 stepena Celzijusa.
U Italiji je 21 grad u visokoj pripravnosti zbog ekstremnih vrućina, uključujući:
- Milano
- Napulj
- Veneciju
- Firencu
- Rim
- Kataniju
Hitne službe u bolnicama širom Italije prijavile su porast od 10 odsto u slučajevima toplotnog udara, kaže Mario Guarino, potpredsednik Italijanskog društva za hitnu medicinu.
To su uglavnom starije osobe, pacijenti oboleli od raka ili beskućnici, koji imaju dehidraciju, toplotni udar i umor – rekao je on.
Nekoliko područja u južnoj polovini Portugala, uključujući Lisabon, je pod crvenom uzbunom, saopštio je Portugalski institut za more i atmosferu (IPMA).
Dve trećine Portugala takođe su u nedelju bile u visokoj pripravnosti zbog ekstremnih vrućina i šumskih požara, kao i italijansko ostrvo Sicilija, gde su vatrogasci u subotu gasili 15 požara.
Naučnici kažu da klimatske promene podstiču toplije i intenzivnije toplotne talase, posebno u gradovima gde takozvani efekat „urbanog toplotnog ostrva“ podiže temperature među gusto nabijenim zgradama.

Foto: petros giannakouris / Tanjug/AP Akropolj u Atini, Grčka se spema za toplotni talas
Toplotni talasi u mediteranskom regionu postali su češći i intenzivniji poslednjih godina. Očekuje se da će temperature i ekstremne vrućine dodatno rasti u budućnosti, tako da ćemo morati da se naviknemo na temperature čak i više od onih koje sada doživljavamo – rekla je Emanuela Pjervitali, istraživačica na Italijanskom institutu za zaštitu životne sredine i istraživanje (ISPRA).
Vrućina takođe privlači invazivne vrste, koje preživljavaju u tropskim klimatskim uslovima. Lav riba je počela da se pojavljuje u vodama južne Italije. U Francuskoj su stručnjaci upozorili da vrućina takođe ozbiljno utiče na biodiverzitet.
Požari u Turskoj
Drugi dan zaredom, vatrogasci u Turskoj se bore sa šumskim požarima koji besne u provinciji Izmir na zapadu zemlje, saopšteno je iz turskog Ministarstva šumarstva.
Šumske požare u oblastima Kujudžak i Doganbej u Izmiru dodatno su pojačavali vetrovi brzine 40-50 kilometara na sat, zbog čega su evakuisana četiri sela i dva naselja, izjavio je ministar šumarstva Ibrahim Jumakli, prenosi Rojters.
Helikopteri, avioni za gašenje požara, vatrogasna vozila i više od 1.000 ljudi pokušavaju da ugase požare – rekao je Jumakli novinarima u Izmiru.
Turske priobalne regione su poslednjih godina opustošili šumski požari jer su leta postala toplija i sušnija, što naučnici povezuju sa klimatskim promenama.
Požar u grčkom letovalištu Kavala
Kada je reč o Grčkoj, požar koji je izbio u gradu Kavali stavljen je pod kontrolu nakon što je predstavljao pretnju stambenim područjima.
Požar koji je izbio u blizini istočnog ulaza u grad Kavalu, na severu Grčke, stavljen je pod kontrolu, iako i dalje postoji zabrinutost zbog mogućeg ponovnog izbijanja zbog jakih vetrova u tom području, prenosi Katimerini.
Pošto je predstavljao pretnju za stambena naselja i priobalne turističke zone, hitno je intervenisalo 42 vatrogasca, 10 vatrogasnih vozila i tri helikoptera.

Foto: Pantelis Fykaris/Politischios.gr / Tanjug/AP Požari u Grčkoj
istem za hitne dojave 112 izdao je upozorenje, pozivajući stanovnike da budu pažljivi i slede zvanična uputstva.
Kao meru predostrožnosti, opština Kavala evakuisala je obližnji depo vozila.
I istočni ulaz na državnom putu Kavala-Hanti je bio zatvoren više od dva sata.
Izvor: (Tanjug, Jutarnji)