Hrvatska će 30. godišnjicu zločinačke vojno-policijske akcije Oluja, tokom koje je iz Hrvatske proterano oko 250 hiljada Srba, dok je 2.000 ubijeno ili se i danas vode kao nestali, obeležiti i vojnom paradom, koja će biti održana 31. jula u Zagrebu.
Potpredsednik Vlade i ministar odbrane Ivan Anušić kaže da će na paradi biti prikazano novo naoružanje, nova tehnika i nove sposobnosti hrvatskih vojnika.
„Prvi put ćemo videti skoro sve Rafale u vazduhu, videćemo skoro sve Kajove, celu flotu Blek Havkova. Videćemo tenkove Leopard, koji stižu iz Nemačke. Prvi put ćemo videti Barjaktare, neke sposobnosti bespilotnh letelica, u ovom slučaju govorim konkretno o dronovima. Videćemo jedinice svih grana naših oružanih snaga, videćemo i jedinice Ministarstva unutarnjih poslova i svih njihovih delova i Civilne zaštite“, rekao je Anušić u Dnevniku HRT-a.
Na paradi će, kazao je, učestvovati gotovo 500 vozila i oko 3.500 vojnika i učesnika.
Vraćanje vojnog roka Hrvatsku će koštati oko 20 miliona evra
Temeljno vojno osposbljavanje Hrvatsku će koštati oko 20 miliona evra, izjavio je potpredsednik Vlade iministar odbrane Ivan Anušić i dodao da se paket vojnih zakona donosi prvenstveno da bi se uvelo vojno osposobljavanje mladića.
Hrvatska se, kazao je, mora prilagoditi „novim okolnostima, novom vremenu i prilagoditi zakon današnjim potrebama“, rekao je Anušić za Dnevnik HRT-a.
„Dva dokumenta – Detaljni plan razvoja i Strategija, su nešto što svakako usmerava dugoročno, kroz dugoročni plan razvoja, smer u kojem će se Hrvatska vojska, Oružane snage Republike Hrvatske, razvijati, kako će se opremati i kako će izgledati za deset godina, naravno kao i strategija“, rekao je Anušić.
Objasnio je i zbog čega je razllika u trajanju vojnog osposobljavanja i civilnog služenja vojnog roka.
„Želeli smo da popularizujemo i na neki način motivišemo mlade ljude da se odluče za temeljno vojno osposobljavanje, da se ne odlučuju na civilno služenje jer civilno služenje će biti zbog priziva savesti. Zbog toga je 2008. godine i zaustavljeno temeljno vojno osposobljavanje, tada vojni rok. Jednostavno su svi prizivali na savest i više nije bilo smisla imati vojni rok kao takav. Danas ga ponovno uvodimo i ne želimo da doživimo sudbinu onoga što je bilo 2008. godine. Doduše, ovoga puta vojni rok je puno kraći“, rekao je Anušić.
Izvor: Tanjug