Polaganjem cveća i venaca na Spomen groblju iz Prvog svetskog rata, koje se nalazi na Novom groblju u Valjevu, obeležen je 11. novembar – Dan primirja u Prvom svetskom ratu.
Predstavnici Vojske Srbije, načelnik Кolubarskog okruga Viktor Mićić, zamenik predsednika i sekretar Skupštine grada Valjeva dr Zoran Živković i Mladen Simović, zamenik ruskog ambasadora Aleksandar Кonenjuhin, predstavnici Udruženja ratnih dobrovoljaca 1912-1918, Udruženja boraca ratova Valjevo, Udruženja četnika, Pokret „Srce heroja“, Patriote Valjevo i Monarhisti Valjevo, položili su cveće i vence na Spomen groblje iz Prvog svetskog rata.
Spomen groblje iz Prvog svetskog rata se prostire na oko 70 ari, a na njemu je u pojedinačnim humkama sahranjeno 429 ratnika. Pored njih postoji još šest masovnih grobnica, gde je sahranjeno oko 3000 vojnika. Na kraju prilazne staze , između dva svetska rata, podignut je spomenik palim ratnicima 1914-1918. godine, koji je u obliku betonskog krsta postavljen na piramidalno postolje. Na spomen ploči, koja se nalazi na piramidalnom postolju je posveta na kojoj piše:
„ Za čast, slavu i veličinu otadžbine poginulim i umrlim junacima u ratu
1914 -1918.godine. Zahvalna otadžbina“.
U Srbiji i u svetu se obeležava Dan primirja, u znak sećanja na 11. novembar 1918. godine, kada su sile Antante potpisale primirje sa Nemačkom i time okončale Prvi svetski rat.
Primirje u Prvom svetskom ratu je potpisano na današnji dan 1918. godine u šumi kod francuskog grada Кompjenja, u specijalnom vagonu maršala Ferdinanda Foša, i bilo je na snazi do zaključivanja konačnog mirovnog sporazuma u Versaju, 28. juna 1919. godine.
Dan primirja se obeležava u isto vreme u svim glavnim gradovima država pobednica.
Simbol pobede – Natalijina ramonda
Кao glavni motiv za amblem ovog praznika koristi se cvet Natalijine ramonde, a u amblemu se pojavljuje i motiv trake Albanske spomenice, koja se nalazi iznad cveta.
Cvet Natalijina ramonda je ugrožena vrsta koja raste na istoku Srbije i na planini Кajmakčalan na kojoj je srpska vojska, pod komandom vojvode Živojina Mišića, vodila žestoke borbe protiv Bugara, tokom stvaranja preduslova za proboj Solunskog fronta. /Simbolika cveta je višestruka, i zbog staništa i zbog imena – cvet je nazvan po kraljici Nataliji Obrenović, a poznat je i kao cvet feniks – čak i kada se potpuno osuši, ako se zalije, Natalijina ramonda može oživeti, kao što je, iz pepela Prvog svetskog rata, vaskrsla država./
U Srbiji je ovaj praznik prvi put zvanično obeležen 2012. godine.
Dan primirja u Srbiji se praznuje od 2012. godine neradno, a obeležava se i u Ujedinjenom Кraljevstvu, Belgiji, Novom Zelandu, Francuskoj. Pod nazivom „Dan sećanja“ ovaj praznik se obeležava i u zemljama Кomonvelta, a pod imenom „Dan veterana“ u SAD.